معرفی ژئوگرید

ژئوگریدها شبکه‌های پلیمری (پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE))، پلی پروپیلن (PP) و یا پلی استر (PET/PES) می‌باشند که وظیفه مسلح سازی و افزایش مقاومت کششی خاک را بر عهده دارند. ژئوگرید کاربردهای فراوانی دارد؛ یکی از مؤثرترین این کاربردها از نظر فنی و اقتصادی، ساخت دیوارهای حائل، کوله پلها و پایداری شیبها می‌باشد که هزینه ساخت را تا 30 درصد کاهش می‌دهد.
مقاومت و توانایی مسلح‌سازی خاک بوسیله ژئوگریدها به خواص فیزیکی و شیمیایی آنها بستگی دارد که آزمایشات استاندارد متعددی برای تعیین این خواص فیزیکی وجود دارند .

در کل، سه نسل ژئوگرید در دنیا وجود دارد که تفاوت آنها در نحوه تولید نوارها، اتصال تار و پود و در نتیجه مقاومت بلند مدتشان می‌باشد:

1- نسل اول، ژئوگریدهای قالبی (Extruded Geogrids)
این نوع ژئوگرید را عمدتاً از پلی اتیلن (PE) و پلی پروپیلن (PP) تولید می‌نمایند. به این ترتیب که ورقه‌هایی از این مواد تولید شده، سپس سوراخ‌هایی در ورقه ایجاد می‌شود.

2- نسل دوم، ژئوگریدهای بافته شده (Woven Geogrids)
این نوع ژئوگرید را از انواع پلیمرهایی که می‌توان از آنها نخهای دارای مدول کششی بالا تولید نمود، تولید می‌کنند. به این ترتیب که از درهم تنیدن نخ‌ها، تار و پود‌ها را بوجود آورده و سپس تار و پودها را بصورت رشته‌های طولی و عرضی درهم می‌بافند تا شبکه‌های ژئوگرید بوجود بیاید و در نهایت با استفاده از روکش‌های پلیمری مخصوص پوشانده می‌شود.

3- نسل سوم: ژئوگریدهای جوشی (®Welded Geogrids: Secugrid)
به صورت نوارهایی پیش تنیده و کاملاً همگن که در جهت‌های طولی و عرضی روی هم قرار داده شده و محل تقاطع (Junction) این نوارها به طریق حرارت و لیزر به هم اتصال می‌یابد.
 
 


صفحه نخست
 |  درباره نائو  |  معرفی شرکت  |  محصولات  |  دانلود آرشیو فنی دپارتمان آب بندی  |  دانلود آرشیو فنی دپارتمان فنی و مهندسی  |  پروژه ها  |  ارتباط با ما
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت آرمان سازه پادرا می باشد
Copyrights © 2008-2015 by  Arman Sazeh Parda Co. , All Rights Reserved.